DOĞANIN MUCİZESİ “DOĞAL BAL”

DOĞANIN MUCİZESİ “DOĞAL BAL”

Bal, arılar tarafından yapılan bir besindir. Antik çağda zenginlik, sağlık ve mutluluğun sembolü hatta ölümsüzlüğün iksiri olduğu düşünülürdü.

Eski Mısırlı doktorlar tedavilerinde bal ve bal içeren karışımlar kullanırdı.

Hz. Muhammet sav. hadislerinde balın şifasından söz edilmekte ve Allah cc. Kuranda Nahl 68-69 ayetlerde “Rabbin bal arısına: Dağlardan, ağaçlardan ve insanların yaptıkları çardaklardan kendine evler (kovanlar) edin. Sonra meyvelerin her birinden ye ve Rabbinin sana kolaylaştırdığı yaylım yollarına gir, diye ilham etti. Onların karınlarından renkleri çeşitli bir şerbet (bal) çıkar ki, onda insanlar için şifa vardır. Elbette bunda düşünen bir topluluk için büyük bir ibret vardır.” Buyurmaktadır.

Bal insan yaradılışının ilk dönemlerinde incir ve akçaağaç şurubu dışındaki tek tatlandırıcı iken günümüzde yıllık ortalama kişi başı bal tüketimi 0,58 kg dır. Buna karşılık insan sağlığına son derece zararlı olan yüksek fruktozlu mısır şurubu da dahil olmak üzere yıllık ortalama kişi başı 70 kg şeker tüketilmektedir. Bu çok fazla faydasız kalori demektir.

Bal, içeriğindeki kalsiyum, potasyum, demir, fosfor, kükürt, sodyum, magnezyum, iyot gibi minerallerin yanı sıra, B1, B2, B6, C, K vitaminleri ve çeşitli enzimler nedeni ile beslenmede ve sağlıklı yaşamada büyük bir öneme sahiptir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir